«

Korkunç Abdül, Çaakkale Savaşında keskin nişancılık yapmış bir Türk askeridir. Kendisinin nereli olduğu, kaç yaşında olduğu gibi soruları bilmiyoruz. Korkunç Abdül ve Billy Sing adlı Avusturalyalı keskin nişancının Çanakkale’de yaşadıkları filmlere, kitaplara konu olabilecek bir hikayeye sahiptir. Bu yazımızda bu destansı konuya bakıyoruz.

Korkunç Abdül

korkunç abdül

Anzak keskin nişancısı William Edward Sing, ya da cephede askerlerin hitap ediş biçimiyle Billy Sing, Avusturalyalıdır. Babası Çinli, annesi İngiliz olan Billy Sing, Çanakkale Savaşı’nda Osmanlı askerlerinin haberi dahi olmadan öldüren bir keskin nişancı idi. Bazı kaynaklarda tek başına 150 bazı kaynaklarda da 300 Osmanlı askerini tek başına vurduğu yazar. Bu durum Osmanlı cephesinde, askerlerin moralini ciddi manada düşürüyordu.

Osmanlılar ise buna karşılık olarak Korkunç Abdül ile ortaya çıkmıştır. Korkunç Abdül hakkında Osmanlı kayıtlarında pek fazla bilgi yoktur, yani asıl kimliği hakkında bir belge yoktur. Nereli olduğu, herhangi bir çekilmiş resmi var mı yok mu gibi bilgilere sahip değiliz. Ancak buna rağmen yabancı kaynaklarda geçen bu Osmanlı askeri üstüne birde “Terrible” yani “Korkunç” lakabı ile Anzak cephesi tarafından ciddiye alınan bir askerdi.

Korkunç Abdül gayet zeki bir askerdi, Billy Sing‘in vurduğu Osmanlı ve Alman askerlerinin kurşun giriş yönü, askerin atış açısı, vurulan askerin duruş pozisyonu gibi pek çok ince hesaplama yaparak Billy Sing‘in konumunu bulmaya çalışıyordu. Her sabah gün doğumundan önce siperde bir yer seçen Korkunç Abdül, yerini belli etmemek için emin olmadan atış yapmazdı.


Billy Sing

korkunç abdül

Avusturalya da doğup büyüyen Billy Sing, yaşadığı kasabada avcılık yeteneği ile tanınıyordu. 1915 yılında 28 yaşında, Çanakkale Savaşı’na katıldı. Billy Sing‘in gözcüsü ve yardımcısı olan Ion ‘Jack’ Idriess  daha sonraları Avusturalya ile ilgili pek çok tarih kitabı yazacaktı.

Billy Sing yardımcısı Ion ‘Jack’ Idriess ile belirlediği yerden saatlerce kıpırdamadan durarak, kişisel olarak Osmanlı ordusuna çok büyük hatta en fazla zararı veren kişi olmuştur. Kendisine “The Assassin of Gallipoli” (Gelibolu Katili) denmiştir.

(Günlüğünde bir bölümde; ilk önce bir subayı dizinden vurduğunu, etrafına toplanan askerleri tek tek kafasından vurduğunu ve sonra tekrardan subaya dönüp kafasından vurarak işini bitirdiğini yazmış.)

 

Billy Sing ve Korkunç Abdül Karşılaşıyor

AbdülBilly‘yi yaklaşık bir hafta boyunca siperinde kımıldamadan durarak takip etmiştir. Billy Sing‘i gördüğü zaman ise tetiğe bastı lâkin kurşun önce Billy‘nin yardımcısının çenesini parçaladı daha sonra Billy Sing‘in koluna saplandı. Yardımcısı savaşta daha fazla yardım edemeyeceği düşünerek Avusturalya’ya gönderildi. Billy Sing ise yaklaşık bir hafta tedavi gördükten sonra görevine geri döndü.

Bu iki düşmanın ikinci karşılaşması ise şüphesiz son karşılaşması olacaktı. İkinci karşılaşmalarında, Abdül‘ün yeri gözcülerce açığa çıkartılıp hemen Sing‘e bildirildi. Billy‘nin atış pozisyonu aldığı sırada Korkunç Abdül de hareketliliği fark edip hemen nişanını doğrultmuştur lâkin Billy, tetiğe daha erken basmıştır. Böylece “Korkunç” lakaplı Abdül hayata gözlerini yummuştur.


korkunç abdül

(Kaynak: Avustralya Savaş Anıtı) Billy Sing tarihe iki farklı şekilde işlendi. Birine göre Billy öldürmekten hoşlanan (ve bunu bizzat dile getiren) acımasız bir katildi. Bir gün günlüğüne bir Türk subayını önce bacağından vurduğunu ve daha sonra etrafına toplanan askerleri başlarından vurduğunu yazdı. Ayrıca yaralı bir Türk askerini gördüğünde “acısını dindirmek için” onu öldürmüştü. Billy’ye dair diğer anlatıda ise onun merhametli olduğu, yaralıları ve de yaralı askerleri taşıyan sedyecileri asla vurmadığından söz edilir.

Billy, Çanakkale’den sonra 1916’da İngiliz Üstün Davranış Madalyası aldı. 1918’de Almanların karşısında savaştı. Kahraman görülmesine ve ödüller almasına rağmen Billy Sing hiçbir zaman halkı tarafından genişçe tanınmadı. Yarı Çinli yarı Avustralyalıydı ve yaşadığı akıl hastalığı nedeniyle 1943’te Avustralya’da bir pansiyonda son derece fakir öldü.

Korkunç Abdül hakkında, Billy Sing kadar bilgimiz olmasa da bugünden geçmişe bir bakış attığımız zaman Billy Sing ve Korkunç Abdül’ün bu çekişmenin Hollywood tarzı aksiyon filmi gibi durduğunu söyleyebiliriz. Çanakkale Savaşı’nın, içinde ki bütün yaşanmışlıklar bu hikaye gibi gerçekten olağanüstü. Aynı zamanda Osmanlı Harp Madalyası Takan Nazi Askerleri yazımız da ilginizi çekebilir.

Talha Aygün Hakkında

Talha Aygün

Tarih ile ilgili makaleler yazan birisiyim.