«

Yavuz Sultan Selim, Osmanlı İmparatorluğu’nun 10. padişahıdır ve 1512-1520 yılları arasında tahtta kalmıştır. Yavuz Sultan Selim, Mısır seferinde iken çadırını temizleyen cariye ile arasında geçen hikayenin gerçek olup olmadığına dair bir bilgi bulunmamaktadır. Sadece iddiadan ve bir efsanedir.

Yavuz Sultan Selim‘e aşık olan cariye yada hizmetçinin hikayesi iki farklı şekilde geçmektedir. Birinci hikayede bahsedilen cariye yada hizmetçi Türkmen kızı ikincide bahsedilen Mısırlı bir cariye yada hizmetçidir.

Yavuz Sultan Selim, Mısırı: Ridaniye ve Mercidabık muharebelerinden sonra Mısır’ı fethetmiş ve bir süre burada konaklamaktadır. Yavuz Sultan Selim‘in çadırını temizleyen ve gündelik işlerini yapan bir cariye vardır, Yavuz’u gördükten sonra ona aşık olmuştur. Gün geçtikçe Yavuz’a olan aşkı büyüyen ve artan cariye ne yapacağını bilmez ve Yavuz’a söylemekten korkmaktadır. Günler geçer ve dayanamayan cariye çareyi Yavuz’un yatağına bir not bırakarak çözmek ister. Yatağa bıraktığı notta “Derdi olan neylesin?” yazmaktadır.

 Yavuz Sultan Selim akşam olduğunda yatağında ki notu bulur ve oda bir not bırakır. Notta şöyle yazmaktadır “Derdi neyse söylesin!“. Cariye sabah olduğunda bıraktığı nota bakar ve Yavuz’un bıraktığı mesajı görür bunun üzerine kağıda yazmaya devam  eder: “Korkuyorsa neylesin?” yazıp kağıdı geri koyar. Aynı günün akşamı kağıdı alıp inceleyen Yavuz bu sefer “Hiç korkmadan söylesin!” yazarak kağıdı yatağa tekrar koyar.

Cariye notu tekrar alıp bakar ve cesaretini toplayarak Yavuz Sultan Selim ile konuşmaya karar verir. Çadırı temizleyip gündelik işlerini bitirdikten sonra çadırda beklemeye geçen cariye, Yavuz Sultan Selim’in adamlarıyla birlikte çadıra gelmesiyle ayağa kalkarak temenna ederek selam verir. Yavuz cariyeye dönerek “Buyrun, sizi dinliyorum” der ve cariyenin cevabını bekler.

Cariyeyi basan heyecan titremesine yol açıyordur, cesaretini topladıktan sonra  “Efendim…” der bir süre duraklar, “Cariyeniz…” dedikten sonra cümlesine devam edemez ve olduğu yere yığılır. Yavuz’a olan aşkının heyecanına yenik düşerek dile getiremeyen cariye, Yavuz’u çok etkilemiş ve gözlerinin dolmasına neden olmuştur. Yavuz Sultan Selim, kendini toparlar ve göz yaşlarını sildikten sonra adamlarına dönerek “Gerçek aşkı şu cariyeden öğrenin. Zira âşık, mâşukunun yolunda olur ve o yolda ölür.” der.

Talha Aygün Hakkında

Talha Aygün

Tarih ile ilgili makaleler yazan birisiyim.