«

Orman cini Arçura

arcura

Arçura, ormanlarda yaşayan kötü, şeytani bir varlıktır. Tüm vücudu kıllarla kaplı, saçları ayağına kadar uzanan, 2 gözü ön tarafta 2 gözü arka tarafında toplam 4 göze sahiptir. İnsanları öldürmez ama bedenen zarar verir yada başka anlatımlarda insanları öldürene kadar gıdıklar.


Gulyabani

gulyabani

Gulyabani, gezginler ve uğrayıp onlara musallat olup mahveden bir yaratıktır. Uzun sakallı, asalı, ayakları ters bir dev olarak tasfir edilir.


Alkarısı

alkarisi

Alkarısı, özellikle atlar ve kadınlara musallat olan bir yaratıktır. Bu yaratıktan korunmak için bir kaç yol vardır: Işıkları sürekli yakmak, doğum yapılan yere kartal getirmek bunlardan bazılarıdır.


Tepegöz

tepegoz

Kaf dağında yaşayan Tepegöz, Annesi bir peridir ve bu perinin bir çobanla birleşmesinden oluşan bir yaratıktır. Parmağında büyülü bir yüzük vardır ve sadece gözünden hasar alabilir.


Hortlak

hortlak

Hortlaklar, mezardan çıkarak insanlara musallat olan ruhlardır.


Tulpar

tulpar

Tulpar, Türk mitolojisinde ki kanatlı attır. Beyaz yada siyah; tek renkli olarak tasfir edilmiştir.


Hüma Kuşu

huma

Hüma Kuşu, çoğu kez cennet kuşu olarak adlandırılan efsanevi kuş. Çok yükseklerde –yeryüzünden görünmeyecek şekilde– dinlenmeksizin uçmaktadır.


Çay Ninesi

cayninesi

Çay Ninesi, çaylarda (dere, ırmak) yaşayan ruhani varlıktır. Su merasimi ile bağlantısı olan mitolojik bir ruhtur. Çay iyesi -> Çay inesi -> Çay ninesi şeklindeki bir dönüşümle oluşmuş bir sözcüktür.


 

Talha Aygün Hakkında

Talha Aygün

Tarih ile ilgili makaleler yazan birisiyim.