«

Bu test Orta zorluk seviyesine sahiptir. Testte başarılar!

Sonuçlar

Başarılı!

basarili

Bravo! Soruların yüzde yetmişinden fazlasına doğru cevap verdin. Tarihten anlayan ve seven biri olduğun belli. Tarih hakkında bilgi birikimini daha fazla geliştirmek istersen Tarihte.net ile her zaman yeni bilgiler öğrenebileceğini unutma.

Maalesef!

basarisiz

Maalesef! Soruların yüzde yetmiş doğru sınırını geçemedin. Ama üzülme çünkü tarih hakkında bilgi birikimini daha fazla geliştirmek istersen Tarihte.net ile her zaman yeni bilgiler öğrenebileceğini unutma.

#1. Yukarıda ki sınırlar hangi ülkeye aittir?

Bu sınırlar Ukrayna’ya aittir. Ukrayna, Doğu Avrupa’da bir ülke. 603.549 km² yüzölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en büyük ülkedir. Doğuda ve kuzeydoğuda Rusya, kuzeyde Belarus, batıda Polonya ve Slovakya güneybatıda Macaristan, Romanya ve Moldova’nın komşusudur. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır.

#2. Yukarıda ki sınırlar hangi ülkeye aittir?

Bu sınırlar Japonya’ya aittir. Japonya, Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Büyük Okyanus’ta bulunan Japonya Japon Denizi’nden Çin, Kuzey Kore, Güney Kore ve Rusya’nın doğusuna, kuzeyde Ohotsk Denizi’nden güneyde Doğu Çin Denizi’ne ve Tayvan’a kadar uzanır. Japonca adını oluşturan kanji karakterler “güneş” ve “köken” anlamına gelir.

#3. Yukarıda ki sınırlar hangi ülkeye aittir?

Bu sınırlar ABD’ye aittir. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Devletler veya resmî olmayan ismiyle Amerika, orta Kuzey Amerika’da, Kanada ve Meksika arasında bulunan, elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan, federal anayasal cumhuriyet ile yönetilen bir ülkedir.

#4. Yukarıda ki sınırlar hangi ülkeye aittir?

Bu sınırlar Hırvatistan’a aittir. Hırvatistan veya resmî adıyla Hırvatistan Cumhuriyeti, Avrupa’da Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasında bulunan üniter demokratik bir parlamenter cumhuriyet. Başkenti aynı zamanda en büyük kenti Zagreb olan devlet, başkentin dışında 20 idari bölgeye bölünmüştür

#5. Yukarıda ki sınırlar hangi ülkeye aittir?

Bu sınırlar Azerbaycan’a aittir. Azerbaycan, resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti, Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan Kafkasya’da yer alan bir ülkedir.

#6. Yukarıda ki sınırlar hangi ülkeye aittir?

Bu sınırlar Brezilya’ya aittir. Brezilya ya da resmî adıyla Brezilya Federal Cumhuriyeti, Güney Amerika’nın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Latin Amerika’nın G,7’sini kaplayan Brezilya, Ekvador ve Şili haricinde Güney Amerika ülkelerinin hepsi ile sınır komşusudur

#7. Yukarıda ki sınırlar hangi ülkeye aittir?

Bu sınırlar Hindistan’a aittir. Hindistan ya da resmî adıyla Hindistan Cumhuriyeti, Güney Asya’da bulunan bir ülkedir. Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı ve en büyük ikinci nüfusuna sahip olan ülkenin millî marşı Jana Gana Mana’dır. Ülkede resmi dilleri İngilizce ve Hintçe oluşturur, ancak 22 adet tanınmış bölgesel dil de bulunur.

#8. Yukarıda ki sınırlar hangi ülkeye aittir?

Bu sınırlar İspanya’ya aittir. İspanya ya da resmî adıyla İspanya Krallığı, Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alan ülkedir. Güneyde ve doğuda Akdeniz’e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı vardır. Batıda Portekiz, kuzeyde Fransa, Andorra ve güneyde Birleşik Krallık ile komşudur.

#9. Yukarıda ki sınırlar hangi ülkeye aittir?

Bu sınırlar Birleşik Krallık’a aittir. Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı veya yaygın adıyla Birleşik Krallık; Avrupa anakarasının kuzeybatı kıyılarında, kuzeybatı Avrupa’da egemen bir ülkedir. Birleşik Krallık; İngiltere, İskoçya, Galler ve diğer ülkelerden İrlanda Denizi ile ayrılan Kuzey İrlanda olmak üzere dört kurucu ülkeden oluşur.

#10. Yukarıda ki sınırlar hangi ülkeye aittir?

Bu sınırlar Almanya’ya aittir. Almanya veya resmî ismiyle Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka ve Baltık Denizi, doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti, güneyinde Avusturya ve İsviçre, batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda bulunur.

Bitir

Talha Aygün Hakkında

Talha Aygün

Tarih ile ilgili makaleler yazan birisiyim.