«

Bu test Zor zorluk seviyesine sahiptir. Testte başarılar!

#1. Yukarıda ki bayrak hangi ülkeye aittir?

Bu bayrak Tacikistan’a aittir. Tacikistan, resmî adıyla Tacikistan Cumhuriyeti, 143.100 km² yüzölçümü ve 9.537.645 kişilik tahmini nüfusu ile Orta Asya’da denize çıkışı olmayan bir ülkedir. Komşuları güneyde Afganistan, batıda Özbekistan, kuzeyde Kırgızistan ve doğuda Çin’dir. Resmî dil, en büyük etnik grup olan Taciklerin anadili olan Tacikçedir.

#2. Yukarıda ki bayrak hangi ülkeye aittir?

Bu bayrak Burundi’ye aittir. Burundi, resmî adı ile Burundi Cumhuriyeti, Doğu Afrika ile Afrika Büyük Gölleri’nin kesiştiği Büyük Rift Vadisi’nde denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir. Kuzeyde Ruanda, doğu ve güneydoğuda Tanzanya, batıda Kongo Demokratik Cumhuriyeti, güneybatıda ise Tanganika Gölü ile çevrilidir.

#3. Yukarıda ki bayrak hangi ülkeye aittir?

Bu bayrak Ekvador’a aittir. Ekvador, ya da resmî adıyla Ekvador Cumhuriyeti, Güney Amerika’da temsilî demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus vardır. Anakaradan 965 kilometre batıda, Büyük Okyanus’ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları dâhilindedir.

#4. Yukarıda ki bayrak hangi ülkeye aittir?

Bu bayrak Madagaskar’a aittir. Madagaskar ya da resmî adıyla Madagaskar Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke olup, kıtanın doğu kesiminde Hint Okyanusu’nun batı kısmında yer almaktadır. Mozambik Kanalı ülkeyi Afrika ana kıtası ile birbirinden ayırmaktadır. Madagaskar adası, dünyanın dördüncü büyük adasıdır.

#5. Yukarıda ki bayrak hangi ülkeye aittir?

Bu bayrak Güney Afrika Cumhuriyeti’ne aittir. Güney Afrika Cumhuriyeti ya da daha yaygın kullanımı ile Güney Afrika, Afrika kıtasının güneyinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını Namibya, Botsvana, Zimbabve, Mozambik ve Esvatini oluştururken ülkenin güneydoğusunda Hint Okyanusu, güney ve güneybatısında Atlas Okyanusu bulunmaktadır.

#6. Yukarıda ki bayrak hangi ülkeye aittir?

Bu bayrak Avusturalya’ya aittir. Avustralya ya da resmî adıyla Avustralya Federal Devleti, Güney Yarım Kürede yer alan kıta ülkesi. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanır. Okyanusya kıtasında bulunur ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar.

#7. Yukarıda ki bayrak hangi ülkeye aittir?

Bu bayrak Jamaika’ya aittir. Jamaika, Amerika kıtasında, Küba’nın güneyinde, Büyük Antiller’de yer alan bir Karayip ada ülkesidir.

#8. Yukarıda ki bayrak hangi ülkeye aittir?

Bu bayrak Şili’ye aittir. Şili resmî adıyla Şili Cumhuriyeti, Güney Amerika’da bir ülkedir. Doğuda And Dağları ile batıda Büyük Okyanus arasında ince uzun bir şerit şeklindedir. Yüzölçümü 756.096 km² ve nüfusu 2017 itibarıyla 17,5 milyondur. Başkenti ve en büyük şehri Santiago, resmî dili İspanyolcadır.

#9. Yukarıda ki bayrak hangi ülkeye aittir?

Bu bayrak Kolombiya’ya aittir. Kolombiya, resmî adıyla Kolombiya Cumhuriyeti, Güney Amerika’da yer alan ve Kuzey Amerika’da adaları bulunan bir ülkedir. Kuzeybatıda Panama, kuzeyde Karayip Denizi, doğuda Venezuela ve Brezilya, güneyde Ekvador ve Peru ve batıda Büyük Okyanus ile çevrilidir.

#10. Yukarıda ki bayrak hangi ülkeye aittir?

Bu bayrak Hong Kong’a aittir. Hong Kong ya da resmî adıyla Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Güney Çin Denizi kıyısındaki İnci Nehri Deltası’nda bulunan ve Çin’e ait olan bir metropolitan alan ve özel idari bölgedir.

Bitir

Sonuçlar

Başarılı!

basarili

Bravo! Soruların yüzde yetmişinden fazlasına doğru cevap verdin. Tarihten anlayan ve seven biri olduğun belli. Tarih hakkında bilgi birikimini daha fazla geliştirmek istersen Tarihte.net ile her zaman yeni bilgiler öğrenebileceğini unutma.

Maalesef!

basarisiz

Maalesef! Soruların yüzde yetmiş doğru sınırını geçemedin. Ama üzülme çünkü tarih hakkında bilgi birikimini daha fazla geliştirmek istersen Tarihte.net ile her zaman yeni bilgiler öğrenebileceğini unutma.

Talha Aygün Hakkında

Talha Aygün

Tarih ile ilgili makaleler yazan birisiyim.