«

Bu test Orta zorluk seviyesine sahiptir. Testte başarılar!

#1. Parayı bulan ve ilk kullanmaya başlayan medeniyet hangisidir?

Lidyalılar tarihte ilk madeni parayı icat edenlerdir. Lidyalılar tarafından paraya “sikke” deniliyordu.

#2. ABD'nin kendi dilinde imzalamadığı ve başka bir ülkeye vergi verdiği tek ülke hangisidir?

ABD tarihinde kendi dilinde olmayan tek anlaşma Türkçe’dir ve vergi vermeyi kabul ettiği tek ülkede Osmanlı’dır.

#3. I. Dünya Savaşı'nın başlamasına neden olan olay nedir?

I. Dünya Savaşı, yirminci yüzyılın uluslararası ilk büyük savaşı olarak bilinir. 28 Haziran 1914’te Saraybosna’da Avusturya-Macaristan veliahtı Arşidük Franz Ferdinand ve eşi Arşidüşes Sophie’ye düzenlenen suikast, Ağustos 1914’te başlayan ve dört yıl boyunca birçok cephede devam eden savaşın fitilini ateşlemiştir.

#4. Amerika'nın keşfi hangi İspanyol kaşif tarafından gerçekleştirilmiştir?

Christopher Columbus’un 1492 yılında Uzakdoğu’ya yeni ticaret rotaları bulmak için, İspanya sponsorluğunda, batıya doğru çıktığı keşif gezisinde, kazara Amerika Kıtası’nı keşfetti.

#5. Hangi yıl Sovyetler Birliği dağıldı?

Sovyetler Birliği’nin dağılması, 25 Aralık 1991 tarihinde Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov’un istifa etmesinin ardından Sovyetler Birliği’ni teşkil eden cumhuriyetlerin bağımsızlığını kazanmalarıyla 26 Aralık 1991‘de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağıldığı olaydır.

#6. ABD'nin bağımsızlık savaşını kazanmasına öncülük eden lider kimdir?

George Washington, subay, devlet adamı, Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda Kıta Ordusu’nun başkomutanı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkanıdır. ABD’nin bağımsızlık savaşında önemli rol oynadığı için, ülkesinde tarihinin en önemli şahıslarından biri olarak sayılır.

#7. İlk yazılı hukuk kuralları hangi uygarlık tarafından yazılmıştır?

Ur-Nammu kanunları; Sümerlere ait ve günümüze ulaşmış, kanun maddeleri içeren, bilinen en eski yazılı tablettir. Milattan önce 2100-2050 yıllarına ait olup Sümerce yazılmıştır.

#8. Yukarıdakilerden hangisi I. Dünya Savaşı sonunda imzalanan antlaşmalardan biri değildir?

Londra Antlaşması, 30 Mayıs 1913 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilmesiyle sonuçlanan I. Balkan Savaşı sonunda Bulgaristan Krallığı ile imzalanmıştır.

#9. Hangi tarihler arasında İkinci Dünya Savaşı gerçekleşti?

II. Dünya Savaşı, 1939 ile 1945 yılları arasında altı yıl sürdü.

#10. İlk yazılı antlaşma hangi medeniyetler arasında yapılmıştır?

Kadeş Antlaşması, MÖ 13. yüzyılın başında, Kadeş Savaşı’nı sonlandıran, Mısır Firavunu II. Ramses ile Hitit Kralı III. Hattuşili arasında imzalanmış ilk antlaşma olma niteliğini taşır.

Bitir

Sonuçlar

Başarılı!

basarili

Bravo! Soruların yüzde yetmişinden fazlasına doğru cevap verdin. Tarihten anlayan ve seven biri olduğun belli. Tarih hakkında bilgi birikimini daha fazla geliştirmek istersen Tarihte.net ile her zaman yeni bilgiler öğrenebileceğini unutma.

Maalesef!

basarisiz

Maalesef! Soruların yüzde yetmiş doğru sınırını geçemedin. Ama üzülme çünkü tarih hakkında bilgi birikimini daha fazla geliştirmek istersen Tarihte.net ile her zaman yeni bilgiler öğrenebileceğini unutma.

Talha Aygün Hakkında

Talha Aygün

Tarih ile ilgili makaleler yazan birisiyim.